انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به استان یزد ‌۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه می‌خواهد

استاندار یزد با اشاره به اینکه سال‌های ۹۶ و ۹۷ کمترین میزان آب انتقالی به یزد وارد شد گفت: انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به استان یزد بیش ۲۰هزار میلیارد تومان سرمایه می‌خواهد.

به گزارش کاوش یزد، محمود زمانی قمی در نشست خبری با موضوع آب استان یزد در پاسخ به سئوالات خبرنگاران اظهار داشت: تقسیمات جغرافیایی و شهری در کشور دقت بسیار زیادی می‌خواهد و با توجه به شایعات قرار نیست هیچ شهری به استان یزد اضافه شود.

وی افزود: استان چهارمحال و بختیاری هیچ دخالتی در سهمیه آب یزد ندارد و تا زمانی که من استاندار یزد هستم نخواهم گذاشت قطره‌ای از سهمیه آب استان یزد را به شهر‌های دیگر انتقال دهند.

استاندار یزد با اشاره به شکایت کشاورزان اصفهانی از انتقال آب به استان یزد تصریح کرد: سال ۹۳ کشاورزان اصفهانی شکایتی را تحت عنوان قطع آب انتقالی به یزد تنظیم و به دیوان عدالت کشور ارسال کردند.

زمانی قمی عنوان کرد: فروردین امسال شکایت کشاورزان اصفهانی مورد برسی قرار گرفت و با ۹ رای موافق از ۱۵ رای قرار شد آب انتقالی به استان یزد قطع شود که با پیگیری‌های انجام شده با وزیر کشور و رئیس جمهور این پرورنده بسته و قرار بر این شد که آب انتقالی به استان یزد همچنان ادامه داشته باشد.

وی اضهار داشت: در سال ۹۶ و ۹۷ استان یزد کمترین ورودی آب را داشته است زیرا زاینده‌رود و کشور در شرایط خاصی از لحاظ منابع آبی قرار گرفته‌اند و اگر می‌خواستیم مانند قبل از آب زاینده‌رود استفاده کنیم از شهریور دیگر هیچ آبی برای انتقال به استان یزد وجود نداشت.

وی حفاظت از خط لوله انتقال آب به یزد را دشوار خواند و گفت: طی ۶ ماه گذشته حدود ۳۰۰ نفر از ۳۰ کیلومتر خط لوله انتقال به صورت شبانه‌روزی محافظت می‌کردند که امروز این مسافت به ۱۰۰ کیلومتر افزایش یافته است و محافظت از خط انتقال دشوار‌تر شده است.

زمانی قمی افزود: امیدواریم با پیگیری‌های صورت گرفته توسط معاون سیاسی امنیتی استانداری یزد، نظم جدید در خط انتقال آب به استان یزد هرچه زود‌تر به وجود آید و  در این زمینه و برای حفاظت از این خط اقدامات لازم به عمل آید.

استاندار یزد با بیان این که اقداماتی در ارتباط با انتقال آب از جنوب کشور به یزد انجام شده گفت: انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به استان یزد بیش ۲۰هزار میلیار تومان سرمایه می‌خواهد.

وی تصریح کرد: دولت قادر به انجام چنین کاری نیست و باید این کار را به بخش خصوصی و همکاری چندین شرکت خصوصی در کشور سپرد تا انجام گیرد و ما از شرکت‌هایی که می‌توانند در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند استقبال می‌کنیم.تسنیمپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 8 =