حوادث طبیعی ۱۰۲میلیارد تومان به کشاورزی ابرکوه خسارت زد

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: علاوه بر تداوم پدیده خشکسالی، بر اثر کاهش دمای هوا و نیز گرمازدگی در سال زراعی ۹۷- ۹۶، ۱۰۲ میلیارد تومان به بخش کشاورزی این شهرستان خسارت وارد شده است.

مهدی غیب الهی در حاشیه بازدید تعدادی از مسئولان محلی از باغ های خسارت دیده پسته به خبرنگار ایرنا افزود: زیان وارده مربوط به باغ های پسته ، مزارع گندم و بخشی نیز مربوط به خسارت های وارده به مراتع و دام است .

وی با بیان اینکه این مبلغ حداقل زیان وارده به بخش کشاورزی و دام شهرستان است ، ادامه داد: در اثر گرمازدگی ۹۰ میلیار تومان خسارت به سه هزار هکتار باغ های پسته وارد شد.
وی بیان کرد: ۲میلیارد تومان خسارت نیز به محصول گندم در سه هزار و ۲۰۰ هکتار وارد شده و بقیه زیان ناشی از تاثیر پدیده خشکسالی در مراتع مربوط به بخش دام است.
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به تداوم ۲ دهه خشکسالی و بحران بی آبی و کمی آبی در سال جاری تاکید کرد: آبدهی ۶۱۴حلقه چاه کشاورزی و ۱۳ رشته قنات از ۱۴۰میلیون متر مکعب به ۱۲۰میلیون مترمکعب کاهش یافته است .
این مسئول با بیان اینکه ابرکوه یکی از قطب های مهم کشاورزی استان یزد است، تصریح کرد: برغم تداوم خشکسالی ، کم آبی و بی آبی ، کشاورزان و دامداران توانسته اند با روش های علمی و نوین آبیاری در مزارع ،باغات و در بخش دام سال گذشته ١٩٠ هزار تن محصول از ۱۵هزار هکتار اراضی باغی و اراضی برداشت و روانه بازار مصرف کنند.
غیب الهی با بیان اینکه منابع آبی ابرکوه از حوزه آبریز شمال استان فارس تامین می شود خاطرنشان کرد: بخشی از مشکلات کم آبی و بی آبی شهرستان به خاطر برداشت بی رویه آب در حوزه شمال فارس است .
وی اجرای طرح آبیاری نوین در سه هزار هکتار اراضی کشاورزی، تجهیز ۹۰درصد چاهها به سامانه هوشمند، توسعه کاشت محصول کم آبخواه و گیاهان دارویی را با تلاش مدیریت کشاورزی ابرکوه و همکاری کشاورزان را برای مصرف بهینه آب بیان کرد.
۳۵ درصد اشتغال شهرستان به بخش کشاورزی و دامداری وابسته است که هفت هزار و ۵۰۰ خانوار از این طریق امرار معاش می کنند.
مرکز شهرستان ۵۳ هزار نفری ابرکوه در۱۴۰کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =