رسانه‌ها قدرت را به پاسخگویی و مسئولیت پذیری وادار کنند

 استاندار یزد گفت: هیچ ساختاری به اندازه رسانه‌های گروهی در جامعه اسلامی نمی‌تواند، مروج شفافیت در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، وزرشی و … باشد، آنها باید قدرت را به پاسخگویی و مسئولیت پذیری بیشتری در جامعه وادار کنند.

به گزارش کاوش یزد به نقل از ایرنامحمدعلی طالبی شنبه شب در آیین بزرگداشت روز خبرنگار با تاکید به اینکه خبرنگاران و رسانه‌های گروهی قوی، دستگاه‌های اجرایی و نهادها را به پاسخگویی ترغیب می‌کنند افزود: این عمل توسط اصحاب رسانه موجب حاکمیت قانون و کارآمدی دولت و نظام در راستای منافع مردم و ملی می‌شود.

وی ادامه داد: رسانه‌های گروهی و مطبوعات نقش بی‌بدیلی در توسعه ابعاد فرهنگی، اقتصادی، عمرانی و اجتماعی دارند و باید با تهیه و انعکاس اخبار و گزارش‌های مناسب و دقیق دولت و مسئولان اجرایی را در انجام بهتر وظایف یاری کنند.

استاندار یزد از خبرنگاران به عنوان بازوی قوی و نیرمند برای پیگیری و تحقق برنامه‌های مختلف و اولویت‌دار استان یاد کرد و خاطرنشان کرد: دولت و مسئولان هم نگاه حداکثری به آنها دارند و باید با همه وجود با همدلی برای توسعه همه جانبه استان گام بردارند.

طالبی گفت: رسانه‌های گروهی با امکانات کم خود خدمات حداکثری را در جامعه به مردم ارائه می‌دهند و ما اعتقاد به جایگاه بهتر رسانه‌های گروهی و خبرنگاران را در جامعه بیش از وضعیت کنونی داریم و از آنها  حمایت می‌کنیم.

استاندار یزد اظهار داشت: با نگاه دقیق آسیب شناسی باید جایگاه خبرنگاران و  رسانه‌های گروهی نسبت به گذشته تقویت شود و برای تحقق آن ابتدا رسانه‌ها باید دید خودانتقادی داشته باشند.

طالبی حاطرنشان کرد: اهالی رسانه باید به دنبال ارتقای جایگاه و منزلت اجتماعی خود باشند که بدون شک دولت و مسئولان در کنار آنها هستند و از برنامه‌ها و طرح‌های ارتقای آنها در این زمینه حمایت و  همراهی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه جایگاه خبرنگاران باید روز به روز افزایش یابد، افزود: یزد برندهایی دارد که به خاطر آن باید جایگاه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای را روز به روز ارتقا دهیم و از آن حمایت کنیم.

استاندار یزد بیان داشت: خبرنگاران باید هدفمند و تخصصی تر بر حسب نیازها و ماموریت‌های مهمی که به عهده دارند به دنبال مسئولان و مطالبه‌گری و تهیه خبر و گزارش‌های مختلف باشند.

طالبی یادآور شد: جای تحلیل محتوا در رسانه‌های گروهی خالی است و اگر گزارش‌ها تحلیلی شود قطعا بیش از گذشته مورد استفاده  اقشار مختلف مردم به خصوص مسئولان قرار می‌گیرد.

این مسئول گفت: خبرنگاران باید روز به روز جایگاه خود را بر اساس شرایط ارتقا دهند و خود را بر اساس پیشرفت‌های اجتماعی در دنیای رسانه منطبق کنند تا بهتر در انجام  رسالت‌های خطیر خود موفق باشند.

طالبی از خبرنگاران به عنوان الگوهای موثر در جامعه یاد کرد و گفت:آنها باید مروج خوبی‌ها ، زیبایی‌ها و تمام ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی در استان باشند که قطعا نقش مهمی در جامعه و نزد اقشار مختلف دارند.

وی خاطر نشان کرد: همه اهالی رسانه باید با همدلی و همکاری به دور از هرگونه حاشیه‌سازی که خیلی ناچیز هم است با نگاه حداکثری به مردم و جامعه خدمت و زمینه توسعه استان را فراهم کنند.

به گفته استاندار یزد ما در شرایطی هستیم که نیاز به همکاری همه رسانه داریم ،باید خانه مطبوعات استان وظایف خود را در راستای همدلی و جلب همراهی همه فعالان این عرصه مهم فراهم کند.

طالبی افزود: خانه مطبوعات، خانه همه خبرنگاران است  و نشست‌های خبری باید هوشمندانه برنامه‌ریزی و برگزار شود چون فقط در این جلسه‌ها نباید پرسش و پاسخ باشد بلکه به تبادل اندیشه و هم اندیشی هم نیاز داریم.

وی تصریح کرد: باید خبرنگاران متخصص در امور مختلف با برگزاری جلسه‌های خبری مناسب بر اساس نیاز و کمک به نظام و دولت در راستای خدمات رسانی بیشتر و بهتر حرکت کنند.

استاندار یزد به کمک مالی استانداری به خانه مطبوعات یزد اشاره کرد که همواره وجود داشته و چیز تازه ای نیست و این یک وظیفه در مقابل کارهای زیادی است که فعالان رسانه برای توسعه استان انجام می دهند، و آن را ناچیز ذکر کرد.

همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: خبرنگاران قهرمانان واقعی توسعه همه جانبه جامعه اسلامی هستند و از حضور و مشارکت آنها در امر اطلاع رسانی استان قدردانی کرد.

مجید جوادیان زاده افزود: باید به نقش و جایگاه خبرنگاران به خاطر تحولی که در دنیا وجود دارد نگاهی نو داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: خبرنگاران در اصل اصلاح‌گران اجتماعی هستند و پیگیری آنها در رسیدن به اهداف نظام نقش موثر دارد.

همچنین شهردار یزد گفت: موفقیت مدیریت شهری در گرو همکاری شفاف  و دقیق خبرنگاران است .

جمال الدین عزیزی بندرآبادی افزود:  رسانه‌های گروهی جریان سازی حوزه مدیریت شهری را به عهده دارند و  توسعه فرهنگ شهروندی از جمله رسالت‌های خبرنگاران است.

در این مراسم که در سالن شرکت برق منطقه ای یزد برگزار شد از کتاب تاریخ مطبوعات یزد با عنوان مروری بر یک قرن مطبوعات استان) نوشته « ملک مسعود ملک » رونمایی شد.

۱۷مرداد سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف افغانستان است که در تقویم جمهوری اسلامی به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =