سهم ۱۲ درصدی تعاون از اشتغال استان یزد؛ یزد بیش از ۳۰۰۰ تعاونی فعال دارد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد گفت: در استان یزد بیش از پنج هزار و ۹۰۰ تعاونی داریم که از این تعداد ۳ هزار و ۳۰۰ تعاونی فعال هستند .

به گزارش  کاوش یزد به نقل از ایسنا، «محمدحسین ریاحی» در همایش اتاق‌های تعاون منطقه پنج کشور که به میزبانی اتاق تعاون استان یزد برگزار شد، در رابطه با وضعیت تعاون در استان یزد، گفت: افراد فعال در حوزه تعاون نگاه و رویکردشان خردجمعی بوده و تلاش می‌کنند با وجود مشکلات، محدودیت‌ها و چالش‌ها تعاون را به‌ عنوان یکی از ارکان اقتصادی در کشور ادامه دهند .

وی تصریح کرد: بخش اقتصادی تعاون در کشورهای بسیار توسعه‌یافته که توانسته‌اند فرهنگ تعاون را به نحو مطلوبی ترویج دهند و در کشورهای جهان سوم که یک یا چند نفر را به‌عنوان رهبر انتخاب می‌کنند و از آن‌ها تبعیت محض دارند، بسیار خوب جواب می‌دهد .

ریاحی افزود: متأسفانه در کشورهای درحال ‌توسعه به دلیل این که همگان خود را مدیر می‌پندارند و می‌خواهند در تصمیم‌گیری‌ها سهیم باشند، در این حوزه نمی‌توانند خوب عمل کنند ولی باید با برنامه‌ریزی، این فرهنگ دینی و ملی را به نحو احسن و بدون کوچک‌ترین آسیب اجرا کنند .

این مسئول با اشاره به این که در استان بیش از ۵ هزار و ۹۰۰ تعاونی داریم، اظهار کرد: از این تعداد سه هزار و ۳۰۰ تعاونی فعال هستند که با جمعیت اشتغال بالای ۳۳ هزار و ۳۵۰ نفر حدود ۱۲ درصد اشتغال استان را به خود اختصاص داده است .

وی با تأکید بر این که می‌توان ظرفیت تعاون در حوزه اشتغال را تقویت کرد، گفت: سهم شاغلان استان در حوزه اقتصادی کشاورزی ۸٫۴ درصد، در حوزه صنعت ۴۶٫۶ درصد و در حوزه خدمات ۴۴٫۹ درصد است .

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان افزود: سهم شاغلان در حوزه اقتصادی تعاون در بخش کشاورزی ۱۱٫۳ درصد، در بخش صنعت ۴۶ درصد و در بخش خدمات ۴۲٫۷ درصد است .

وی اذعان کرد: استان یزد به دلیل ظرفیت‌های پزشکی، فناوری اطلاعات، گردشگری و میراث فرهنگی می‌تواند در حوزه خدمات افزایش سهم داشته باشد .

این مسئول با اشاره بر ضرورت نهادینه شدن فرهنگ اصیل تعاون در جامعه، تصریح کرد: باید مدل تعاون را تغییر دهیم، باید با رویکرد حفظ دهک‌ها تعاون را علاوه بر دهک‌های پایین جامعه در دهک بالای جامعه هم به وجود بیاوریم، استفاده از توان و ظرفیت فکری که در حوزه متخصصین و دهک‌های بالا وجود دارد، می‌تواند الگوی موفقی برای توسعه تعاون باشد .پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + = 11