مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات یزد : تشعشع شبکه تلفن همراه بیشتر جنبه روانی دارد

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات یزد می‌گوید: بر اساس مطالعات و بررسی‌های علمی، ادعای آثار منفی تشعشع‌ شبکه تلفن همراه بر سلامت انسان اثبات نشد و طرح این مسئله بیشتر جنبه روانی دارد، مردم استان هم نگران این موضوع نباشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات یزد، اکرم فداکار افزود: گزارش‌ دستگاه‌های نظارتی ازجمله مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور مستقر در سازمان انرژی اتمی، میزان امواج تشعشع شبکه تلفن‌های همراه در کشور و استان با اختلاف زیادی از آستانه خطر در حد مجاز است و ضرری برای مردم ندارد.
وی بابیان اینکه هر آنچه به حفاظت از سلامت مردم مربوط است در پروانه‌ها و مجوزهای صادره از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دیده می‌شود، ادامه داد: نظارت سازمان انرژی اتمی بر تشعشعات شبکه‌های تلفن همراه نگرانی‌ها را از بین برده است.
این مسئول تصریح کرد: سازمان انرژی اتمی برای حفظ سلامت مردم، کارکنان، نسل‌های آینده و محیط‌زیست در برابر آثار زیان‌آور پرتوها، مأموریت دستیابی به اطمینان از استفاده ایمن از منابع پرتوی کشور را با در نظر گرفتن دو اصل « حداکثر ایمنی معقول قابل‌دستیابی» و «حداقل پرتوگیری معقول قابل‌دستیابی» به عهده دارد.
به گفته فداکار، اپراتورهای ارتباطی که از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مجوز و پروانه فعالیت دارد و تمام تجهیزات مخابراتی، دارای تأییدیه استانداردهای بین‌المللی است.
به گفته وی ، بر اساس دستورالعمل اجرایی مقررات قانون حفاظت در برابر تشعشعات رادیویی، دریافت‌کنندگان پروانه‌های رادیویی موظف هستند، استانداردهای بین‌المللی و ملی ایران را درزمینهٔ پرتوهای غیر یون‌ساز و حدود پرتوگیری رعایت کنند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات یزد از اقدام وزارتخانه ، برای راه‌اندازی سامانه اندازه‌گیری تجمعی امواج الکترومغناطیس در تهران و شیراز خبر داد و گفت: این سامانه‌ها به‌تدریج در سایر کلان‌شهرها و شهرها راه‌اندازی خواهد شد.
وی ادامه داد: به‌این‌ترتیب، مردم می‌توانند نتایج اندازه‌گیری‌ها در نقاط مختلف را به‌صورت برخط مشاهده کنند.
فداکار ادامه داد: برای نمونه گزارش جمع‌آوری و تحلیل داده‌های مربوط به سنجش امواج الکترومغناطیس در شیراز که به‌تازگی منتشر شد، نشان می‌دهد میزان تشعشعات موجود در نقاط مختلف این کلان‌شهر، فاصله زیادی با سطح خطرناک دارد.
وی بیان کرد: با توجه به تکالیف قانونی در برنامه ششم توسعه در راستای توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و مخابراتی که زمینه‌ساز توسعه محتوا، خدمات و دولت الکترونیکی، و نیز توسعه کسب‌وکارهای نوین در حوزه فاوا و رشد اشتغال است، این موضوع مهم دیده شد.
فداکار افزود: ممانعت‌های مردمی، هرچند به‌طور محدود، علاوه بر اختلال در برنامه‌های توسعه‌ای کشور، خدمات‌رسانی به مردم را کند و بهره‌وری و کیفیت را کاهش می‌دهد.
این مسئول خاطرنشان کرد: مکان‌یابی و توسعه مناسب آنتن‌های تلفن همراه و کاهش نقاط کور را به سود مردم می‌دانیم و ازآنجاکه قدرت سیگنال آنتن‌ها، رابطه معکوس با اثر منفی امواج گوشی تلفن همراه بر سلامت فرد دارد به مردم توصیه می‌کنیم در مکان‌هایی که قدرت سیگنال آنتن ضعیف است، از برقراری مکالمه، خودداری کرده و حتی موبایل‌های خود را خاموش و یا از خودشان دور کنند.
فداکار بیان کرد: سعی شده است، از فرصت‌های کوتاه برای اطلاع‌رسانی و رفع دغدغه‌های مردم استفاده شود، بااین‌وجود درخواست و آمادگی اداره کل را برای مشارکت در تهیه برنامه‌های آموزش و فرهنگ‌سازی برای پخش در رسانه ملی، با همکاری سایر دستگاه‌های مسئول و مرتبط اعلام می‌کنیم.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

39 + = 45