مدیرکل استاندارد : گرانی عامل تمایل یزدی‌ها به خرید کالاهای بی‌کیفیت است

مدیرکل استاندارد یزد گفت: افزایش قیمت انواع کالا و هزینه‌ جاری واحدهای تولیدی و خدماتی یکی از عوامل گرایش شهروندان به خرید و مصرف کالاهای ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت شده است.

به گزارش کاوش یزد به نقل از روابط عمومی این اداره کل ، محمدحسین ماجدی اردکانی در اجرای طرح « ۴۰ دیدار، ۴۰ برنامه » در دیدار با رئیس سازمان برنامه‌وبودجه یزد اظهار داشت: برای جلوگیری از آسیب‌رسانی به مقوله کیفیت، نظارت‌ها باید افزایش یابد، کنترل و نظارت‌های بیشتر استاندارد بر ارائه محصول و خدمات در گرو رشد بودجه است.
وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی متخصص و اعتبار برای کنترل هرچه بیشتر در این مجموعه افزود: کارشناسان این اداره کل با حداکثر توان و با استفاده از فرصت‌های موجود و در کنار شرکت ‌های بازرسی همکار، در حال بازرسی از واحدهای تولیدی و کالاهای موجود در بازار هستند.
دبیر شورای فرهنگ‌سازی حمایت از کالای ایرانی ادامه داد: هم‌اکنون نیازمند نظارت بیشتر در شهربازی و زمین‌های بازی، آسانسورها، صنایع کاشی و سرامیک، صنایع غذایی به‌ ویژه آب‌میوه و آب‌لیمو، فرآورده‌های کنجدی، روغن‌های خوراکی حاصل از دانه‌های روغنی، روش‌ پخت نان و مهدهای کودک هستیم .
ماجدی اردکانی تصریح کرد : از دستگاه‌های دولتی و سمن‌ها به‌ویژه سازمان برنامه‌وبودجه استان درخواست داریم مقوله استاندارد و کیفیت را در برنامه‌ریزی‌های خود مدنظر داشته و در خصوص تجهیز و ترمیم آزمایشگاه‌های واحدهای تولیدی به‌منظور نظارت بر استمرار کیفیت هرچه بیشتر کالاها ، اعتبارهای ویژه لحاظ شود.
همچنین رئیس سازمان برنامه‌وبودجه یزد اظهار داشت: در این مقطع زمانی، روا نیست مردم در شرایطی که تحت‌فشارهای اقتصادی هستند ،اجناس بی‌کیفیت هم خریداری و استفاده کنند چون وجود این شرایط ،ظلم و اجحاف در حق آنان است .
سید مجتبی حسینی پور افزود: از مسئولان اداره کل استاندارد می‌خواهیم مشکلات را در کارگروه استانداردسازی و ارتقاء کیفیت کالا و خدمات مطرح کنند تا برای برون‌رفت از نابسامانی‌های موجود، راهکاری اندیشیده شود.
وی تأکید کرد: خرید کالاها و خدمات گران و بی‌کیفیت از تحمل مردم خارج است، مضافاً اینکه گاهی اوقات ، موضوع تقلب هم مطرح می‌شود و نبود اطمینان و سلامت ، ایمنی و آرامش را از جامعه دور می‌کند.
در استان حدود ۷۵۰ مسئول کنترل کیفیت در واحدهای تولیدی فعالیت دارند .
هم‌اکنون سه هزار و ۶۰۹ واحد صنعتی و تولیدی در ۱۴ رسته شغلی فعالیت دارد که یک هزار و ۹۰ واحد ، مشمول استاندارد اجباری هستند.
هم‌اکنون بیش از ۸۰۰ نوع کالا در واحدهای صنعتی یزد تولید می‌شود که ۴۰۷ قلم آن به ۹۳ کشور صادر می‌شود.ایرناپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 61 = 66