نقش محتگران در فضای آشفته اقتصادی کشور/پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: «نگاهى به دوزخ افکندم، درّه‌اى دیدم که مىیجوشید، (به مالک دوزخ) گفتم: این درّه جاى کیست؟ گفت: جاى سه گروه: محتکران، اشخاص دائم الخمر، و دلّالان زنا.»

دلیل اینکه چهره این افراد برای مردم نشان داده نمی‌شود چیست؟ چنین افرادی که دست به احتکار می‌زنند باید به مردم نشان داده شوند، این زالوصفتان اقتصادی اگر آبرو داشتند هیچگاه دست به احتکار مایحتاج مردم نمی‌زدند. حتی محتکر در نزد پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) افرادی رذل و پست هستند. پیامبر اسلام(ص) در این‌باره می‌فرماید: «محتکر ملعون است.»

به گزارش  پایگاه کاوش یزد به نقل از۵۹۸، دوران دفاع‌مقدس هم بودند کسانی که همزمان با جنگ نظامی جنگ اقتصادی نیز در داخل کشور راه انداختند. جمهوری اسلامی ایران از همان زمان پیروزی انقلاب با تحریم‌های اقتصادی و نظامی گسترده آمریکا و همپیمانانش همراه بود. تحریم‌های اقتصادی در دوران ۸ سال دفاع‌مقدس نیز با شدت علیه ایران اعمال شد، علاوه بر آن عواملی در داخل نیز بودند که در اقتصاد کشور اخلال می‌کردند. برخی برای سودجویی بیشتر از آن شرایط برخی هم برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی دست به چنین کارهایی می‌زدند.
روزی نبود که مخفیگاه کالاهای احتکار شده محتکرین کشف و ضبط و اخبار آن نیز از صداوسیما و دیگر رسانه‌های کشور پخش نشود. محتکرین در آن دوران که جنگ هم بود، به مردم و هموطنان خود رنج وارد می‌کردند چراکه کالاهای اساسی که نیاز مردم بود، به دست آنها احتکار می‌شد و بازار با این کار از کمبود کالاهای اساسی رنج می‌برد.
دوران جنگ نظامی پایان یافت اما تحریم‌های اقتصادی همچنان پابرجا ماند تا امروز که حتی با مذاکرات هسته‌ای و رسیدن به یک توافق بین‌المللی، آمریکا دست از تحریم‌های خود علیه ایران برنداشته و با خروج از برجام، تحریم‌های یکجانبه خود را علیه ایران اعمال کرده است.
چنین فضای آشفته در اقتصاد کشور بار دیگر زمینه را برای سوداگران محتکر فراهم کرده تا با احتکار کالاها در انبارهای خود، مردم و کشور را در شرایط کمبود قرار دهند و سود نامشروع خود را ببرند.
قطعاً مردم به اخبار برخورد با محتکرانی که کالاها را در انبارها و مخفیگاه‌های خود احتکار کرده توجه کرده اند، صدا و سیما بارها تصاویری از این انبارها را پخش کرده و اجناسی که در این انبارها احتکار شده به مردم نشان داده است اما هیچ‌گاه تصویری از محتکران پخش نشده است!
دلیل اینکه چهره این افراد برای مردم نشان داده نمی‌شود چیست؟ چنین افرادی که دست به احتکار می‌زنند باید به مردم نشان داده شوند، این زالوصفتان اقتصادی اگر آبرو داشتند هیچگاه دست به احتکار مایحتاج مردم نمی‌زدند.
حتی محتکر در نزد پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) افرادی رذل و پست هستند. پیامبر اسلام(ص) در این‌باره می‌فرماید: «محتکر ملعون است.»
امام علی(ع) نیز فرموده است؛ «احتکار رذیلت است»،«احتکار خصلت فاجران است» و «رنج رساندن به مردم از راه احتکار، از خصلت‌هاى مردم جاهل است.»
امام على(ع) در حدیثی دیگر می‌فرماید؛ «محتکر اهل معصیت و گناه کار است.»
امام موسی کاظم (ع) از پیامبر(ص) روایت می‌کند: «…اگر بنده‏اى به عنوان دزد، به نزد خدا رود، در نظر من بهتر است تا به عنوان «محتکر»، که چهل روز ارزاق را احتکار کرده باشد…»
پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: «نگاهى به دوزخ افکندم، درّه‌اى دیدم که مىیجوشید، (به مالک دوزخ) گفتم: این درّه جاى کیست؟ گفت: جاى سه گروه: محتکران، اشخاص دائم الخمر، و دلّالان زنا.»
چنین روایات و احادیثی عمق فساد در عمل احتکار را نشان می‌دهد و قطعاً برای چنین اقداماتی نیز احکام سختی در شرع و قانون وجود دارد.
باید توجه داشت که اقدام محتکرین به احتکار کالاهای مورد نیاز مردم، تنها به سودجویی آنها ختم نمی‌شود، بلکه در جامعه اختلال روحی روانی به خاطر کمبودها ایجاد می‌کند که می‌توان گفت چنین کاری اقدام علیه امنیت ملی نیز محسوب می‌شود چراکه ایجاد نارضایتی کرده و باعث اعتراضات از سوی مردم می‌شود.
برای همین است قانونگذار حکم کرده است، اگر اخلال در امر توزیع مایحتاج عمومی از طریق احتکار عمده ارزاق یا سایر نیازمندی‌های عمومی به قصد ضربه زدن به نظام و یا به قصد مقابله با آن و یا با علم به مؤثر بودن اقدام در مقابله با نظام باشد، مرتکب یا مرتکبین محارب و مفسد فی‌الارض شناخته شده و به مجازات اعدام محکوم خواهند شد. در غیر این صورت به حبس از پنج تا بیست سال محکوم شده و در هر دو مورد دادگاه به عنوان جزای مالی به ضبط همه اموالی که از طریق خلاف قانون بدست آمده است، حکم خواهد داد.
قرآن کریم نیز به طور صریح در چندین سوره و آیه به کم‌فروشی اشاره کرده و به شدت تقبیح نموده است.
در یکی از آیات سوره مطففین می‌فرماید؛ «وای به حال کم فروشان آنان که وقتی چیزی را با پیمانه یا وزن از مردم تحویل می‌گیرند کاملاً حق خود را استیفاء می‌کنند ولی وقتی چیزی را تحویل مردم می دهند در پیمانه و وزن کمتر می دهند. آیا آنها عقیده ندارند که بعد از مرگ زنده خواهند شد و به روز بزرگ رستاخیز ایمان ندارند. روزی که تمام مردم در پیشگاه خداوند برای تعیین سرنوشت خود می‌ایستند.»
و مردم اکنون چشم انتظار مجازات مفسدین اقتصادی هستند، نامه رئیس قوه قضاییه به رهبر معظم انقلاب اسلامی و پاسخ ایشان حجت را تمام کرد، گرچه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بارها در سخنان خود به موضوع مبارزه به فساد تأکید کرده و خواهان مبارزه جدی و قانونی با این پدیده شوم بوده و هستند.
*اتاق خبر ۲۴


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + = 24