وضعیت بحرانی در پلدختر/ آخرین اقدامات برای نجات

 مردم گرفتار در سیلاب پلدختر ساعت‌هاست که بدون آذوقه به پشت‌بام خانه‌ها و ارتفاعات اطراف شهر پناه برده‌اند تا نیروهای امدادی برای نجات آن‌ها وارد عمل شوند.

به گزارش کاوش یزد به نقل از مهر، سیل در پلدختر و معمولان بیش از نقاط دیگر لرستان خسارت بار بود و بسیاری از روستاها و مناطق این شهرها را به زیر آب برد، به شکلی که مردم سیل زده به ارتفاعات و کوه‌ها و پشت بام منازل پناه بردند.

تخریب تأسیسات برق و مخابرات و راه نیز از سوی دیگر باعث شد تا همه راه‌های دسترسی و ارتباط با پلدختر قطع شود و همچنان هیچکس خبری از وضعیت مردم سیل زده در دست نداشته باشد.

نماینده ویژه استاندار لرستان در پلدختر نیز برای برقراری ارتباط با مرکز لرستان ۷۰ کیلومتر به سمت ارتفاعات پیاده روی کرده بود تا بالاخره توانست تماس بگیرد و از اوضاع شهر پلدختر و معمولان اطلاعاتی به دست بدهد.

سیروس ابراهیمی در نخستین ارتباط خود گفت: شب گذشته تا ساعت سه ما در کنار رودخانه بودیم، همه چیز با خیر، خوشی و سلامتی داشت تمام می‌شد، هواشناسی به ما گفت حداکثر تا ساعت ۵ شما بارندگی دارید و بعد از آن دیگر بارندگی‌ها تمام می‌شود، همه چیز به خیر و خوشی داشت تمام می‌شد.

وی افزود: در ساعت سه ارتباط موبایلی و تلفن ثابت ما قطع شد، ارتباط «بی سیمی» هم وجود نداشت، بارندگی‌های بسیار، بسیار شدید در پلدختر به وقوع پیوسته و این بارندگی‌ها در عمر ۶۰ ساله من بی سابقه بوده و چنین بارندگی‌هایی را ندیده‌ام.

نماینده ویژه استاندار لرستان در پلدختر نمی‌توان قاطعانه گفت که خسارت جانی داشته‌ایم یا نه، به طور کلی سیستم دولتی در شهرستان به هم خورده است، ارتباط تلفنی اصلاً وجود ندارد، هیچ کسی آمار و ارقامی ندارد، نمی‌توانیم قاطعانه بگویم که تلفات داشته‌ایم یا نداشته‌ایم.

آخرین اخبار از اقدامات انجام شده برای نجات سیل زدگان پلدختر را در زیر می‌خوانید:

برقراری اولین ارتباط تلفنی با پلدختر

لحظاتی قبل با بازسازی برخی از خطوط و رفع مشکلات ارتباطی، اولین ارتباط تلفنی با شهرستان پلدختر برقرار شد.

از شب گذشته و پس از وقوع سیل، ارتباط تلفنی شهر پلدختر و اغلب مناطق این شهرستان قطع شده بود.

بازگشایی راه جدید دسترسی به پلدختر / گروه امدادی امشب اعزام می‌شود

صارم رضایی مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه با تلاش نیروهای راهداری لرستان امشب یک مسیر به سمتپلدختر باز می‌شود، اظهار داشت: این مسیر از سمت آزادراه پل زال باز شده است.

وی یادآور شد: با این اقدام، نخستین گروه امدادگران و نجاتگران هلال احمر به پلدختر وارد می‌شوند.

خودروهای دوزیست و بالگردهای ارتش صبح فردا در پلدختر خواهند بود

امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه فرمانده ارتش بنده را به عنوان فرمانده امداد و نجات لرستان منصوب کرده‌اند و در خدمت مردم لرستان هستیم، اظهار داشت: امکانات بسیار قوی را به کار گرفته‌ایم تا بتوانیم فردا تا غروب مردم را از نگرانی الان دربیاوریم.

وی با بیان اینکه تعداد ۲۰ بالگرد در سطح وسیع وارد منطقه می‌شوند ‬تا مردم را به کمپ هلال احمر منتقل کنیم، تصریح کرد: خودروهای دوزیست را آورده‌ایم برای مانور در آب که به راحتی در مناطق آب گرفته می‌توانند مردم را نجات دهند.

فرمانده نیروی زمینی ارتش با تاکید بر اینکه بیمارستان‌های ارتش را آماده کرده‌ایم، افزود: در مجموع قول می‌دهیم حتی اگر ۷۰ تا ۸۰ دهنه پل بخواهند می زنیم، قایق‌های موتوری را آورده‌ایم، ان شاء الله ‬فردا با مجموعه این اقدامات خاطره ماندگاری در دل مردم پلدختر از ارتش بماند.

امیر حیدری یادآور شد: هوا خوب باشد فردا با روشنایی هوا بالگردهای ما بالای سر پلدختر هستند.

۱۵ نفر گرفتار در سیل پلدختر نجات یافتند

۱۵ نفر گرفتار در سیل روستای «بابازید» پلدختر که با ورود سیلاب به پشت بام خانه‌ها پناه برده بودند با تلاش اورژانس هوایی ایلام نجات یافتند.

بر اساس این گزارش، اورژانس هوایی که پیش از این به دلیل شرایط جوی نامناسب نتوانسته بود این افراد گرفتار در سیل را نجات دهد با فروکش کردن بارش‌ها به پرواز درآمد و افراد گرفتار را نجات داد.

۵ فروند بالگرد طلوع صبح فردا به سوی پلدختر پرواز می‌کند

کاپیتان بیرانوند رئیس مرکز امداد هوایی هلال احمر لرستان شامگاه دوشنبه در دومین جلسه اضطراری جمعیت هلال احمر در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات گفت: تعداد ۵ فروند بالگرد از استان‌های گیلان، کرمانشاه، مرکزی، تهران و لرستان از طلوع صبح فردا ۹۸/۱/۱۳ به سوی شهرستانپلدختر به قصد نجات جان انسان‌های محصور در سیل به پرواز در خواهند آمد.

همچنین مسئولان هلال احمر در حال رایزنی برای اختصاص بالگرد پرواز در شب جهت امداد رسانی به حادثه دیدگان ناشی از سیل در سطح استان بخصوص در شهرستان پلدختر و معمولان هستند.

آب در پلدختر فروکش کرده است

سردار مرتضی کشکولی در گفت و گو با خبرنگار مهر در سخنانی با بیان اینکه از ساعت چهار صبح تا کنون ارتباط تلفن ثابت، موبایل، اینترنت و جاده‌ای از سمت کرمانشاه، اندیمشک، ایلام و خرم آباد، به پلدختر قطع بوده است، اظهار داشت: در این راستا با کمک خداوند، ساعت ۱۷ بعدازظهر فرمانده سپاه ناحیه پلدختر در بخش غربی پلدختر که ما بیشتر نگران این بخش بودیم با بنده تماس گرفتند.

وی، ادامه داد: خیلی نگران بودم که خدایی ناخواسته تلفات جانی داشته باشیم، که ایشان اعلام کردند که خوشبختانه به لطف خدا تا کنون یک نفر هم تلفات نداشته‌ایم، همه مردم خانه‌های خود را ترک کرده‌اند و به کوه و طبقات سوم و چهارم پناه برده‌اند.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان، بیان داشت: سپاه به همراه استاندار، ارتش و هلال احمر خیلی تلاش کردیم که شاید بتوانیم بالگرد را به منطقه اعزام کنیم که نتوانستیم و بالگردی را هم که اعزام کرده بودیم، نتوانست کاری انجام دهد.

سردار کشکولی، تصریح کرد: به لطف خدا، بر اساس آخرین خبری که تا ساعت ۱۹ غروب بنده دارم، پیغام به من دادند که آب فروکش کرده است، اگر آب فروکش کرده باشد، نفرات هم می‌توانند با کمک تجهیزات ما از پشت بام‌ها پایین بیایند، ما خوشحالیم و امیدواریم که بتوانیم فردا صبح با درخواست بالگردی که از تهران داشته‌ایم به مردم خدمات رسانی کنیم و آذوقه و مواد غذایی را برای معمولان و پلدختر ارسال کنیم.

به هر روی، امشب برای پلدختر شب مرگ و زندگی است و باید دید امدادگران می‌توانند به موقع افراد در محاصره سیل را نجات دهند و به آنها آذوقه و مواد غذایی برسانند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 1 =