ونزوئلا: اعلام پول نفتی جدید از سوی مادورو/ هجوم مردم برای خرید و انبار مایحتاج اساسی از ترس ابرتورم ۱ میلیون درصدی

مادورو وعده افزایش حداقل حقوق ونزوئلایی ها از معادل ۱ دلار (آمریکا) کنونی به ۲۸ دلار را داد.

“نیکولاس مادورو” رییس جمهوری سوسیالیست ونزوئلا در سخنرانی روز جمعه (دیروز) خود تصمیمات اقتصادی جدیدی را برای این کشور بحران‌زده و مبتلا به ابرتورم اعلام کرد.

People line up to withdraw cash from an automated teller machine (ATM) outside a Banco Mercantil branch in Caracas, Venezuela August 17, 2018. REUTERS/Marco Bello

به گزارش کاوش یزدبه نقل از رویترز، مادورو از افزایش ۳۴ برابری حداقل حقوق و نیز حذف ۵ صفر از پول ملی این کشور و تاسیس واحد پولی تازه‌ای با پشتوانه  قیمت هر بشکه نفت صادراتی ونزوئلا، از دوشنبه هفته جاری خبر داده است.

مادورو دیروز گفت حداقل حقوق در این کشور را از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار بولیوار (کمتر از ۱ دلار آمریکا در بازار سیاه ونزوئلا) به ۱۸۰ میلیون بولیوار (حدود ۲۸ دلار آمریکا) افزایش خواهد داد. این پنجمین بار از ابتدای سال جاری میلادی است که دولت ونزوئلا حداقل حقوق را افزایش می‌دهد. همچنین قرار است از روز دوشنبه ۵ صفر از واحد پولی ونزوئلا حذف شود.

مادورو همچنین ارز جدیدی به نام ” پترو” را با پشتوانه قیمت هر نفت صادراتی ونزوئلا تعیین کرده است. هر پترو بر اساس میانگین قیمت نفت صادراتی ونزوئلا حدود ۶۰ دلار ارزش گذاری شده است.

او در سخنرانی عمومی دیشب گفت:” من حداقل حقوق، مستمری بازنشستگان و حقوق پایه را بر پایه میانگین پترو که ۱۸۰۰ بولیوار است، تعیین کردم. ۱۸۰۰ بولیوار اسکناس جدیدی است که از روز دوشنبه با ۵ صفر کمتر از آن چه امروز دارد، به چرخه پولی ونزوئلا اضافه می‌شود.”

به گفته مادورو: از دوشنبه این هفته، ونزوئلا واحد پولی ثانویه‌ای بر اساس قیمت و ارزش پترو خواهد داشت. پترو دومین واحد محاسبه در ونزوئلا خواهد بود که وظیفه‌اش را به عنوان واحد پولی در صنعت نفت ما انجام خواهد داد.”

طبق گفته‌های مادورو، پیاده‌سازی سیستم جدید پرداخت حقوق و قیمت‌گذاری بر اساس پترو بهبود قابل توجهی در وضعیت درآمد کارگران ایجاد خواهد کرد و باعث بازگشت حداکثر قیمت خرده‌فروشی خواهد شد.

رییس جمهوری ونزوئلا روز دوشنبه را تعطیل عمومی اعلام کرد که مهلتی برای اجراسازی تغییرات اقتصادی صورت گرفته از سوی دولت، باشد.

با وجود اعلام تغییرات جدید، به نوشته رویترز، مردم ونزوئلا پس از سخنرانی دیروز مادورو برای خرید و انبارسازی مایحتاج اولیه و اساسی به فروشگاه‌ها و جایگاه‌های عرضه سوخت هجوم بردند چون از نظر بیشتر مردم حذف ۵ صفر از پول ملی نشانه‌ای از ابرتورم ۱ میلیون درصدی است که مخالفان دولت وعده آن را داده‌اند. دولت ونزوئلا نرخ‌های اعلام شده از سوی مجامع مستقل و مخالف دولت درباره ابرتورم موجود در این کشور را قبول ندارد.عصرپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 74 = 84